IST-Africa 2010 Conference & Exhibition

19 - 21 May 2010, Durban, South Africa

IST-Africa 2010 Agenda



Updated: 2010-05-11 16:16:27.483

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change. The Final Programme will be published in March, following receipt of all final papers.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version

Day 1: 19 May 2010

08:00
Registration
09:00
09:00
Opening Plenary 1a: Opening Plenary
View papers assigned to individual session.
10:15
Coffee Break : Coffee Break
10:45
10:45
Plenary Session 2a: High-level Round Table on the Implementation of the Africa-EU Partnership on Science, Information Society and Space
View papers assigned to individual session.
12:30
Lunch : Lunch
14:00
14:00
Workshop 3a: 8th Africa-EU Strategic Partnership - Information Society
View papers assigned to individual session.
Chair: Mohamed Ben Amor, CERT, Tunisia
Co-Chair: Ilari Lindy, World Bank, United States
14:00
Session 3b: eGovernment - Services
View papers assigned to individual session.
Chair: Immo Onuegbu, Ministry of Education, Namibia
14:00
Session 3c: Technology Enhanced Learning
View papers assigned to individual session.
Chair: Darelle Van Greunen, Nelson Mandela Metropolitan University, South Africa
14:00
Workshop 3d: ICT R&D Innovation Strategy
View papers assigned to individual session.
Chair: Isaac Maredi, Department of Science and Technology, South Africa
14:00
Workshop 3e: Emerging e-Infrastructures for Science in Sub-Saharan Africa
View papers assigned to individual session.
Chair: Bruce Becker, Meraka Institute, CSIR , South Africa
15:30
Coffee Break : Coffee Break
16:00
16:00
Workshop 4a: 8th Africa-EU Strategic Partnership - Information Society
View papers assigned to individual session.
Chair: Mohamed Ben Amor, CERT, Tunisia
Co-Chair: Ilari Lindy, World Bank, United States
16:00
Session 4b: eGovernment - Assessment
View papers assigned to individual session.
Chair: Love Ekenberg, Stockholm University , Sweden
16:00
Session 4c: Technology Enhanced Learning - Integrating New Elements
View papers assigned to individual session.
Chair: Wallace Taylor, TISI - The Information Society Institute, South Africa
16:00
Workshop 4d: SAFIPA - Disruptive Innovation in Emerging Markets - A Catalyst for Reducing Poverty and Improving Lives?
View papers assigned to individual session.
Chair: Kristiina Lahde, TanzICT Programme , Tanzania
Co-Chair: Darelle Van Greunen, Nelson Mandela Metropolitan University, South Africa
16:00
Workshop 4e: Emerging e-Infrastructures for Science in Sub-Saharan Africa
View papers assigned to individual session.
Chair: Bruce Becker, Meraka Institute, CSIR , South Africa
17:30
End of Parallel Sessions
18:00
Networking Reception

Day 2: 20 May 2010

09:00
09:00
Workshop 5a: 8th Africa-EU Strategic Partnership - Information Society
View papers assigned to individual session.
Chair: Mohamed Ben Amor, CERT, Tunisia
Co-Chair: Ilari Lindy, World Bank, United States
09:00
Session 5b: Technology Transfer & Leveraging ICT to address the Digital Divide
View papers assigned to individual session.
Chair: Helena Tapper, GESCI, Kenya
09:00
Session 5c: Technology Enhanced Learning - Leveraging Devices to Improve Skills
View papers assigned to individual session.
Chair: Wallace Taylor, TISI - The Information Society Institute, South Africa
09:00
Session 5d: eAccessibility - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Darelle Van Greunen, Nelson Mandela Metropolitan University, South Africa
09:00
Workshop 5e: State of the art of African Research and Education Networking and lessons from South America
View papers assigned to individual session.
Chair: Francis Tusubira, UbuntuNet Alliance, Uganda
Co-Chair: Boubakar Barry, Association of African Universities, Ghana
10:30
Coffee Break : Coffee Break
11:00
11:00
Workshop 6a: IST-Africa - Linking European and African Researchers
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC, Ireland
Co-Chair: Anneline Morgan, Department of Science and Technology, South Africa
11:00
Session 6b: Digital Libraries
View papers assigned to individual session.
Chair: Bernard Stevenot, SPACEBEL, Belgium
11:00
Session 6c: Technology Enhanced Learning in Third Level Institutions
View papers assigned to individual session.
Chair: Harold Wesso, Meraka eSkills Institute, South Africa
11:00
Workshop 6d: Services for the Autonomous Living and Mobility of the Elderly
View papers assigned to individual session.
Chair: Maria Panou, Centre for Research and Technology Hellas, Greece
11:00
Workshop 6e: Building a Research and Education Network Infrastructure in Africa - Emerging Content and Applications Networks
View papers assigned to individual session.
Chair: Bjorn Pehrson, KTH, Sweden
ERINA
Simon Taylor, Brunel University, United Kingdom
ERINA4Africa
Margaret Ngwira, UbuntuNet Alliance for Research and Education Networking, Malawi
Grid Computing in Africa
Bruce Becker, Meraka Institute, CSIR , South Africa
Example from CLARA
Aníbal Gattone, Innova-Red, Argentina
Practical Case Study in Uganda: ICT Used in the Agricultural Sector
Nodumo Dhlamini, RUFORUM, Uganda
12:30
Lunch : Lunch
14:00
14:00
Workshop 7a: Africa4All – Leveraging ICT in African Parliaments
View papers assigned to individual session.
Chair: Vasilis Koulolias, eGovLab, Belgium
14:00
Workshop 7b: Challenges & Opportunities for African-European ICT Partnerships in FP7
View papers assigned to individual session.
Chair: Mmboneni Muofhe, Department of Science & Technology, South Africa
14:00
Session 7c: Technology Enhanced Learning - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Love Ekenberg, Stockholm University , Sweden
14:00
Session 7d: eHealth - Issues and Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Loi Namugenyi , Uganda National Council for Science & Technology, Uganda
14:00
Workshop 7e: Building a Research and Education Network Infrastructure in Africa: Policy Perspectives and AfricaConnect
View papers assigned to individual session.
Chair: Leonardo Flores, European Commission, Belgium
Co-Chair: Ahmed Hamdy, African Union Commission, Ethiopia
15:30
Coffee Break : Coffee Break
16:00
16:00
Workshop 8a: Africa4All - Leveraging ICT in African Parliaments II
View papers assigned to individual session.
Chair: Vasilis Koulolias, eGovLab, Belgium
16:00
Workshop 8b: Research Interoperability, Digitisation Techniques and Digital Preservation: the Europeana context
View papers assigned to individual session.
Chair: Robert Davies, MDR Partners, United Kingdom
16:00
Workshop 8c: SAFIPA – Digital Learning and Open Education Solutions
View papers assigned to individual session.
Chair: Ashraf Patel, SAFIPA Programme, South Africa
16:00
Session 8d: eHealth - Information Management Systems
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, -, Italy
16:00
Workshop 8e: Building a Research and Education Network Infrastructure in Africa - Round Table on Next Steps and Synergy between Actors
View papers assigned to individual session.
Chair: Vera Brenda Ngosi, Director, HRST, African Union Commission, Ethiopia
Co-Chair: Kostas Glinos, European Commission, Belgium

Day 3: 21 May 2010

09:00
09:00
Session 9a: Leveraging ICT in Rural Communities
View papers assigned to individual session.
Chair: Helena Tapper, GESCI, Kenya
09:00
Tutorial 9b: 6DEPLOY - IPv6
View papers assigned to individual session.
Chair: Martin Potts, Martel, Switzerland
09:00
Workshop 9c: ICT-Enhanced Learning and Citizen Empowerment across Africa
View papers assigned to individual session.
Chair: Robert Frantz, Kepler Space Institute and Asburn Institute, United States
09:00
Session 9d: eHealth - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Maurice Mars, University of KwaZulu-Natal, South Africa
09:00
Session 9e: Leveraging eInfrastructures
View papers assigned to individual session.
Chair: Maxwell Otim, Uganda National Council for Science and Technology, Uganda
10:30
Coffee Break : Coffee Break
11:00
11:00
Session 10a: Leveraging RFID and Information Systems
View papers assigned to individual session.
Chair: Laurens Cloete, Meraka Institute, South Africa
11:00
Tutorial 10b: 6DEPLOY - IPv6
View papers assigned to individual session.
Chair: Martin Potts, Martel, Switzerland
11:00
Workshop 10c: Technology for Communities of Practice: The Power of Collaborative Learning
View papers assigned to individual session.
Chair: Maike Schansker, United Nations University Vice Rectorate in Europe, Germany
11:00
Session 10d: eHealth - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Maurice Mars, University of KwaZulu-Natal, South Africa
11:00
Session 10e: Open Source Software Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, -, Italy
12:30
Lunch : Lunch
13:30
13:30
Closing Plenary 11a: Initiatives Supporting Development of Regional S&T
View papers assigned to individual session.

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change. The Final Programme will be published in March, following receipt of all final papers.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version