IST-Africa 2012 Conference & Exhibition

May 2012, Tanzania

IST-Africa 2012 Agenda



Updated: 2012-04-30 18:11:20.033

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change. The Final Programme will be published in March, following receipt of all final papers.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version

Day 1: 09 May 2012

08:00
Registration : Registration
09:00
09:00
Opening Plenary 1a: Opening Plenary
View papers assigned to individual session.
Chair: Innocent Mungy, Tanzania Communications Regulatory Authority, Tanzania
10:30
Coffee Break : Coffee Break
11:00
11:00
Plenary Session 2a: High-level Round Table on the Implementation of the Information Society Track of the 8th Africa-EU Strategic Partnership
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC, Ireland
12:30
Lunch : Lunch
14:00
14:00
Session 3a: Cloud Computing
View papers assigned to individual session.
Chair: Laurens Cloete, Meraka Institute, South Africa
14:00
Workshop 3b: ICT Initiatives in Tanzania
Chair: Hassan Mshinda, Tanzania Commission for Science and Technology, Tanzania
14:00
Session 3c: eHealth - Telemedicine & Supporting Capacity
View papers assigned to individual session.
Chair: Maxwell Otim Onapa, Uganda National Council for Science and Technology, Uganda
14:00
Session 3d: Technology-Enhanced Learning
View papers assigned to individual session.
Chair: Kristiina Lahde, TanzICT Programme , Tanzania
14:00
Session 3e: eGovernment
View papers assigned to individual session.
Chair: Isaac Maredi, Department of Science and Technology, South Africa
14:00
Workshop 3f: Accessible Mobile Phone Applications and Developers Tools for All
View papers assigned to individual session.
Chair: Maria Panou, Centre for Research and Technology Hellas, Greece
15:30
Coffee Break : Coffee Break
16:00
16:00
Workshop 4a: Finnish - African Cooperation Programmes
View papers assigned to individual session.
Chair: Kristiina Lahde, TanzICT Programme , Tanzania
16:00
Workshop 4b: IST-Africa - Linking European and African Researchers I
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC, Ireland
16:00
Session 4c: eHealth - Health Information Systems
View papers assigned to individual session.
Chair: Harry De Backer, EU Delegation to the African Union, Ethiopia
16:00
Session 4d: Technology-Enhanced Learning & ICT Skills
View papers assigned to individual session.
Chair: Gift Kadzamira, National Commission for Science and Technology, Malawi
16:00
Session 4e: eGovernment – Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Edephonce N. Nfuka, University of Dar es Salaam Computing Centre, Tanzania
16:00
Session 4f: eInfrastructure
View papers assigned to individual session.
Chair: Zaipuna Yonah, Ministry of Communications, Science and Technology, Tanzania
17:30
End of Parallel Sessions

Day 2: 10 May 2012

09:00
09:00
Session 5a: Internet of Things
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, -, Italy
09:00
Workshop 5b: IST-Africa - Linking European and African Researchers II
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC, Ireland
09:00
Session 5c: M-Health
View papers assigned to individual session.
Chair: Collins Mushe, Ministry of Education, Namibia
09:00
Session 5d: Technology-Enhanced Learning - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Love Ekenberg, Stockholm University , Sweden
09:00
Session 5e: eGovernment & eDemocracy
View papers assigned to individual session.
Chair: Zauria Saifodine, National Institute for ICT, Mozambique
09:00
Session 5f: Broadband Access and its Exploitation for Development in Africa
View papers assigned to individual session.
Chair: Iman Abuel Maaly, Sudanese Research and Education Network, Sudan
10:30
Coffee Break : Coffee Break
11:00
11:00
Session 6a: IPv6
View papers assigned to individual session.
Chair: Latif Ladid, SnT University of Luxembourg, Luxembourg
11:00
Workshop 6b: IST-Africa - Linking European and African Researchers III
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC, Ireland
11:00
Session 6c: eHealth - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Andrew B. M. Swai, Ministry of Health and Social Welfare, Tanzania
11:00
Session 6d: Technology-Enhanced Learning in Universities
View papers assigned to individual session.
Chair: Abdissa Yilma Tiky, Ministry of Science and Technology, Ethiopia
11:00
Session 6e: eGovernment & eDemocracy
View papers assigned to individual session.
Chair: Hamisi Nguli, ex COSTECH, Tanzania
11:00
Session 6f: Capacity Building to Enable Broadband Rollout and Operations
View papers assigned to individual session.
Chair: Bjorn Pehrson, KTH, Sweden
12:30
Lunch : Lunch
14:00
14:00
Panel Session 7a: ICT Entreneurship in Tanzania
View papers assigned to individual session.
Chair: Jukka Siltanen, TANZICT, Tanzania
14:00
Session 7b: 8th Africa-EU Partnership - Joint Expert Group
14:00
Session 7c: eHealth - Case studies 2
View papers assigned to individual session.
Chair: Edda Tandi Lwoga, Muhimbili University of Health and Allied Sciences, Tanzania
14:00
Session 7d: M-Learning
View papers assigned to individual session.
Chair: Love Ekenberg, Stockholm University , Sweden
14:00
Workshop 7e: Sensors, Empowerment and Accountability (SEMA): Enhancing the Relationship between Citizens and Government Agencies through Mobile Communications and Web Technology
View papers assigned to individual session.
Chair: Benson Bana, University of Dar es Salaam, Tanzania
14:00
Workshop 7f: TV White Space Spectrum and Dynamic Spectrum Access: For Improved Rural Wireless Broadband Connectivity
View papers assigned to individual session.
Chair: Fisseha Mekuria, CSIR Meraka ICT Institute , South Africa
15:30
Coffee Break : Coffee Break
16:00
16:00
Panel Session 8a: ICT Entreneurship in Tanzania
View papers assigned to individual session.
Chair: Jukka Siltanen, TANZICT, Tanzania
16:00
Session 8b: 8th Africa-EU Partnership - Joint Expert Group II
16:00
Session 8c: Living Labs
View papers assigned to individual session.
Chair: Marlien Herselman, Meraka Institute, CSIR, South Africa
Socio-Economic Impact of Growing Living Labs and Living Labs Networks in Africa
Marlien Herselman, Meraka Institute, CSIR, South Africa
Living Lab Methodology as an approach to Innovation in ICT4D: The Siyakhula Living Lab experience
Sibukele Gumbo, University of Fort Hare, South Africa
m-Living Labs, a Framework for Collaborative Community Advancement
Bertie Buitendag, TUT, South Africa
Enabling Factors for Local Research and Innovation
Lucy Macharia, Nokia Research Center, Kenya
Crowdsourcing Ideas for Development
Mervi Vuori, BIT / Aalto University, Finland
16:00
Session 8d: M-Learning – Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Raphael Mmasi, COSTECH, Tanzania
16:00
Session 8e: ICT for Environmental Risk Management
View papers assigned to individual session.
Chair: Bernard Stevenot, SPACEBEL, Belgium
16:00
Workshop 8f: The Feasibility of TV White Space Spectrum and Dynamic Spectrum Access in Africa: Technology, Regulatory and Socio-economic Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Bjorn Pehrson, KTH, Sweden

Day 3: 11 May 2012

09:00
09:00
Session 9a: Business Processes and M-Business
View papers assigned to individual session.
Chair: Dan Faugoo, National Computer Board, Mauritius
09:00
Session 9b: 8th Africa-EU Partnership - Joint Expert Group III
09:00
Session 9c: Living Labs
View papers assigned to individual session.
Chair: Maxwell Otim Onapa, Uganda National Council for Science and Technology, Uganda
09:00
Workshop 9d: A User-centric Way to Change Management for Rural Community Development
Chair: Darelle Van Greunen, Nelson Mandela Metropolitan University, South Africa
09:00
Session 9e: RFID and Networked Enterprise
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Mokube, Agence Nationale des Technologies de l'Information et de la Communication, Cameroon
09:00
Workshop 9f: Public – Private Cooperation for ICT Supporting Africa’s Agriculture, Forestry, Environment and Risk-management
View papers assigned to individual session.
Chair: Walter Mayer, Progis Software GmbH, Austria
10:30
Coffee Break : Coffee Break
11:00
11:00
Session 10a: Open Source Software
View papers assigned to individual session.
Chair: Eric Mwangi, Ministry of Education, Science and Technology, Kenya
11:00
Session 10b: 8th Africa-EU Partnership - Joint Expert Group IV
11:00
Session 10c: Living Labs - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Ilari Lindy, World Bank, United States
11:00
Session 10d: ICT for eInclusion and eAccessibility
View papers assigned to individual session.
Chair: Njei Check, National Agency for Information and Communication Technologies (ANTIC), Cameroon
11:00
Session 10e: Cyber Security
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, -, Italy
11:00
Workshop 10f: Public – Private Cooperation for ICT Supporting Africa’s Agriculture, Forestry, Environment and Risk-management
View papers assigned to individual session.
Chair: Karel Charvat, Wirelessinfo, Czech Republic
12:30
Lunch : Lunch
13:30
13:30
Closing Plenary 11a: Closing Plenary
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Ulanga, Universal Communications Access Fund, Tanzania

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change. The Final Programme will be published in March, following receipt of all final papers.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version