IST-Africa 2011 Conference & Exhibition

11 - 13 May 2011, Gaborone, Botswana

IST-Africa 2011 Agenda



Updated: 2011-06-22 08:58:35.297

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change. The Final Programme will be published in March, following receipt of all final papers.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version

Day 1: 11 May 2011

08:00
Registration : Registration
09:00
09:00
Opening Plenary 1a: Opening Plenary
View papers assigned to individual session.
10:30
Coffee Break : Networking and Exhibition
11:00
11:00
Plenary Session 2a: High-level Round Table on the Implementation of the Africa-EU Partnership on Science, Information Society and Space
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC, Ireland
12:30
Lunch : Lunch
14:00
14:00
Session 3a: eInfrastructures
View papers assigned to individual session.
Chair: Joseph Chuma, University of Botswana, Botswana
14:00
Session 3b: 8th Africa-EU Partnership - Information Society Implementation Group I
View papers assigned to individual session.
14:00
Workshop 3c: African IPv6 Deployment Roadmap
View papers assigned to individual session.
Chair: Latif Ladid, SnT University of Luxembourg, Luxembourg
Co-Chair: Jacques Babot, European Commission, Belgium
14:00
Session 3d: Digital Libraries and Intelligent Content
View papers assigned to individual session.
Chair: Sue Pendell, Colorado State University , United States
14:00
Workshop 3e: Living Labs - Experiences from ENOLL
View papers assigned to individual session.
Chair: Alvaro Oliveira, Alfamicro, Lda, Portugal
14:00
Session 3f: eGovernment - Issues and Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Vasilis Koulolias, eGovLab, Belgium
15:30
Coffee Break : Coffee Break
16:00
16:00
Workshop 4a: The Brain Gain Initiative – Next Steps towards an African e-Infrastructure for Education and Research
View papers assigned to individual session.
Chair: Luc Rukingama, UNESCO Office in Harare, Zimbabwe
16:00
Session 4b: 8th Africa-EU Partnership - Information Society Implementation Group II
View papers assigned to individual session.
16:00
Session 4c: Mobile Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Laurens Cloete, Meraka Institute, South Africa
16:00
Session 4d: Open Source Software - Applications and Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Maxwell Otim, Uganda National Council for Science and Technology, Uganda
16:00
Session 4e: Living Labs - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Kristiina Lahde, TanzICT Programme , Tanzania
16:00
Session 4f: eGovernment Developments in East Africa
View papers assigned to individual session.
Chair: Enock Mpenzwa, Ministry of Communications, Science and Technology, Tanzania
17:30
End of Parallel Sessions
18:00
Reception : Networking Reception

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change. The Final Programme will be published in March, following receipt of all final papers.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version